Bazalka

Plodiny

Bazalka

Dostupnosť: Marec – Október

Farma: Dominik, Peter a Pavel

Táto rastlina pôvodne pochádza z Indie, ale už viac ako 5 storočí je známa aj v Európe.
Bazalka v sebe obsahuje vitamín K, železo, vápnik a vitamín A. Tieto látky má v sebe v excelentnom alebo veľmi dobrom množstve.

Nájdete v nej však aj iné živiny, ako sú omega-3 mastné kyseliny či vitamín C. Má antibakteriálne účinky a olej z jej listov dokonca účinkuje aj vtedy, kedy si baktérie zvykli na bežne dostupné antibiotické lieky. Vďaka magnéziu a vitamínu A pomáha chrániť stehy buniek pred voľnými radikálmi v krvnom obehu. Jeden z olejov, ktorý obsahuje bazalka -eugenol, dokáže blokovať v tele enzým cyklooxygenáza, čo znamená, že má rovnakú funkciu ako protizápalové lieky aspirín či ibuprofen. Na rozdiel od nich je bazalka prírodná a nie synteticky vyrobená.

Ak rastline odtŕhame kvety, opakovane nasadí nové výhonky. Listy by sa mali odtrhávať opatrne. Rastlinu v kvetináči môžeme zberať celoročne pred rozkvetom a počas kvitnutia. Listy sú najlepšie čerstvé, na dlhé varenie v jedle sa bazalka nehodí. Možno ju tiež zmrazovať, sušiť, alebo nakladať, stráca však svoju vôňu. Sušenú bazalku treba pred použitím rozdrobiť alebo pomrviť. Bazalka je vhodná na pesto, do šalátov, do bylinkových zmesí, na zabaione, do octu a oleja. Kvety sú vhodné ako ozdoba do rybacích polievok. Môžeš si ňou ochutiť nápoje, dressingy a iné jedlá, ktorým dodá znamenitú chuť a pomôže zabiť mikróby skrývajúce sa v iných jedlách.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.