Čerešne

Plodiny

Čerešne

Dostupnosť: Jún

Farma: Viktor

Toto osviežujúce a lahodné ovocie by si mal dopriať každý z nás. Čerešne sú zdrojom kyseliny listovej, vitamínu C, betakaroténu, ale aj železa, vápnika, či horčíka. Sú veľmi vhodné pre deti, kedže minerálne látky, ktoré obsahujú podporujú stavbu zubov a kostí. Čím sú plody tmavšie, tým je obsah minerálov vyšší.

Majú silné protizápalové účinky, posilňujú obranyschopnosť organizmu a zároveň chránia pred pôsobením voľných radikálov. Sú jeden z najbohatších zdrojov jódu, ktorý je veľmi dôležitý pre štítnu žľazu. Pri jeho nedostatku znižuje štítna žľaza svoju funkciu, čoho dôsledkom je pokles výkonnosti, priberanie a zvýšená únava. Čerešne obsahujú aj antokyány, ktoré prispievajú k liečbe cukrovky,chránia cievy a pôsobia proti rakovine.

Veľmi dobre je známa ich prečisťovacia schopnosť. Majú mierne preháňavý účinok, podporujú vylučovanie škodlivých látok z tela a čistia obličky. Nie je vhodné zapíjať čerešne veľkým množstvom vody, pretože v tráviacom trakte môžu začať kvasiť a vyvolať tráviace ťažkosti.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.