Cesnak

Plodiny

Cesnak

Dostupnosť: Júl – December

Farma: Svatobor

Cesnak pravdepodobne pochádza zo Sibíru a už aj starí Egypťania ho využívali na zvýšenie sily a podporu imunitného systému pričom ho rozdávali robotníkom pri stavbe pyramíd. Rimania jedli cesnak na dodanie síl pred bojom. Plínius Starší, rímsky úradník a prírodopisec v 1. stor. n. I., odporúčal cesnak ako liek proti 61 chorobám a aj samotný Louis Pasteur r. 1858 kvapol šťavu z cesnaku do jednej Petriho misky a potvrdil, že baktérie zmizli a boli usmrtené. V bývalom Sovietskom zväze bol známy ako „ruský penicilín“.

Podľa odborníkov obsahuje viac ako 400 liečivých zložiek, ktoré ti okrem iného zlepšia náladu a znížia stres. Nájdeme v ňom aj kyselinu alylsulfénovú, ktorá sa ďalej mení na aromatický alicín, ktorý má silný antibakteriálny a antivírusový účinok. Je účinný antioxidant, stimuluje vylučovanie nežiadúcich látok z tela a posilňuje imunitu. Účinkuje pri bolestiach hrdla, nádche, chrípke, prechladnutí a infekciách dýchacích ciest. Riedi krv, znižuje hladinu cholesterolu a krvný tlak. Okrem toho cesnak ničí škodlivé plesne a baktérie v črevách a znižuje hladinu cukrov a tukov v krvi. Zvyšuje schopnosť koncentrácie, zlepší ti pamäť a obsahuje látky, ktoré dokážu blokovať tvorbu rakovinových enzýmov v bunke, čím ju chránia pred nádorovým zvrhnutím.

Arómu cesnaku môžeš zjemniť, keď budeš konzumovať cesnak s jablkom, medom, mliekom, čerstvou petržlenovou vňaťou alebo s červeným vínom. Cesnak sa snaž konzumovať v čerstvej forme, pretože pri tepelnej úprave sa antibiotické pôsobenie znižuje. Pre zachovanie čo najväčšieho množstva prospešných látok v cesnaku by si nemal používať na jeho úpravu kovové nástroje.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.