Cibuľa

Plodiny

Cibuľa

Dostupnosť: Júl – Apríl

Farma: Raslavice

Ľudová múdrosť hovorí, že človek môže skôr variť bez ohňa než bež cibule. Je nenahraditeľná nielen v kuchyni, ale má veľmi dôležité miesto aj ako prírodný liek. Je plná alicínu a iných sírnatých zlúčenín, ktoré majú silné antibakteriálne účinky.

Zaháňa infekcie dýchacích ciest, dezinfikuje ústnu a nosovú dutinu, je vynikajúca proti bolesti v hrdle, znižuje horúčku, uľahčuje odkašliavanie a ešte aj posilňuje imunitný systém.

Ako liečivo má širokú škálu podôb. Môžeš ju využiť vo forme odvaru, sirupu, šťavy, či polievky. Cibuľa zlepšuje trávenie, vstrebávanie živín, pomáha pri chronickej zápche ale aj nafukovaní, čo je prospešné najmä pre starších ľudí. Dokáže rozpúšťať krvné zrazeniny, riediť krv a podieľa sa na krvotvorbe. Pomáha znižovať hladinu cukru v krvi a ako diuretikum je perfektná pri zadržiavaní vody v tele, močových kameňoch, či artritíde. Je plná cenných látok, najmä kyseliny listovej, vitamínu C a železa, ktoré sú veľmi dôležité na tvorbu protistresových hormónov a na mentálnu sviežosť.

V neposlednom rade sa vďaka cibuľovej šťave, ktorú získaš keď nasypeš soľ do vydlabanej cibule môžeš zbaviť bradavíc ak ich ňou budeš potierať. Ak ťa uštipne komár alebo osa, zmierniš opuch tým, že ho potrieš kúskom cibule.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.