Čučoriedky

Plodiny

Čučoriedky

Dostupnosť: Júl – August

Farma: Agromix

Čučoriedky boli kedysi divorastúcim ovocím, pokiaľ ich v Severnej Amerike nezačali kultivovať. Už pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky a prví európski usadlíci využívali korene čučoriedok ako úľavu pri pôrode a vďaka modrému farbivu myrtilín sa kedysi používali aj na farbenie látok či zafarbenie vína.

Draslík obsiahnutý v čučoriedkach odvádza prebytočnú tekutinu z tela, čím pomáha odstraňovať opuchy a horčík zase mierni depresie a prispieva k zdravým zubom. Spomedzi ovocia sú najväčším zdrojom antioxidantov s najvyššou schopnosťou ničiť voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky a spôsobujú rýchlejšie starnutie telového tkaniva.  Antokyaníny, ktoré obsahujú ti zlepšia krvný obeh a pomáhajú transportovať živiny v tele, čím chránia pred stareckou demenciou, urýchľujú hojenie rán a stabilizujú hladinu cukru v krvi, čo je dôležité pri cukrovke druhého typu.

Tým, že podporujú tvorbu dopamínu, sú vhodné aj pri odvykacích kúrach fajčiarov. Čučoriedky dokážu zastaviť hnačku a telo dozásobia všetkými potrebnými minerálmi o ktoré jej vinou prišlo. V listoch sú vo významnom množstve aj triesloviny. Čaj z nich ti pomôže pri zápaloch močových ciest a odvar z listov pomáha napríklad pri psoriáze. Tieto modré bobuľky preukázateľne zlepšujú zrak, najmä videnie za šera a v noci, čo v druhej svetovej vojne dokonca testovali aj na pilotoch Royal Air Force. Zásluhou vitamínu C a betakaroténu sú  vhodnou ochranou proti infekciám, najmä zápalom ústnej dutiny a hrtana.

V prípade, že sa rozhodneš liečiť prostredníctvom čučoriedok, mal by si zjesť približne jednu šálku (cca 150g) tohto zázračného ovocia.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.