Cuketa

Plodiny

Cuketa

Dostupnosť: Júl – September

Farma: Dominik, Viktor

Cuketa alebo aj cukina má najrôznejšie tvary, farby a mnohostranné využitie. Pre vysoký obsah vody je cuketa nízkokalorická potravina a vysoký obsah cenných látok z nej robí veľmi hodnotnú zeleninu.

Mnoho dôležitých vitamínov sa nachádza priamo v jej šupke, preto sa ju neboj jesť surovú aj s ňou. Je výdatný zdroj betakaroténu , ktorý s v tele syntetizuje na vitamín A a je zodpovedný za dobrý zrak a celkovú duševnú vitalitu. Mal by si vedieť, že tento vitamín sa dokáže vstrebať do organizmu iba spolu s tukom, keďže je v ňom rozpustný. Preto konzumuj cuketu s prídavkom aspoň malého množstva oleja.

Prostredníctvom draslíka sa z tela vylúči nadbytočná voda, vylúčia škodlivé látky a podporia obličky. Túto vlastnosť ocenia najmä osoby trpiace opuchmi končatín, cukrovkou, alebo nadváhou. Vďaka nemalému podielu vlákniny zlepšuje peristaltiku čriev a čistí tráviaci trakt.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.