Cvikla

Plodiny

Cvikla

Dostupnosť: Júl – Apríl

Farma: Raslavice

Cviklu mali v obľube už starovekí Rimania a dokonca ju obetovali bohom. Je bohatým zdrojom množstva zdraviu prospešných látok a pod svojou šupkou ukrýva hotový poklad. Túto nenáročnú a cenovo dostupnú zeleninu môžeš variť, dusiť, piecť, ale aj konzumovať surovú.

Je najväčším prírodným zdrojom kremíka, ktorý je známy ako minerál krásy. Je veľmi dôležitý pre pružnosť a mladý vzhľad pokožky, pevné vlasy a nechty, pevnosť väzivových tkanív a kostí ale aj elasticitu cievnych stien. Je veľmi žiadaná pri rôznych krvných chorobách ako anémia až po niektoré formy leukémie. Je prírodným zdrojom železa a odporúča sa konzumovať pri oslabení imunitného systému.

Prostredníctvom kyseliny listovej a ostatných vitamínov skupiny B zabezpečuje duševnú pohodu a okrem iného aktivuje tvorbu červených krviniek a zásobuje bunky kyslíkom. Je bohatá na srdcu prospešný minerál draslík a vlákninu, ktorá zbavuje organizmus škodlivých látok, napomáha pri trávení a jej konzumáciou sa ti zlepší činnosť pečene.

Cvikla je veľmi vhodná pre ženy v tehotenstve, pretože pozitívne ovplyvňuje zdravý vývoj plodu a je veľkým pomocníkom pri ťažkostiach u žien pri prechode. Šťava z cvikly sa odporúča piť pri rekonvalescencii po úrazoch a operáciách.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.