Drvené sušené chilli

Plodiny

Drvené sušené chilli

Dostupnosť: November – Jún

Farma: Tomáš

Štipľavé papričky dokážu pomôcť tvojej imunite a naštartovať lepšie spaľovanie tukov. Je známe, že jedným z účinkov chilli je aj ich vysoká schopnosť spaľovať prebytočný tuk, ktorý premieňajú na energiu. Kapsaicín totiž dokáže aj odbúravať uložené tukové zásoby a znižovať príjem kalórií do tela. Osoby ktoré pravidelne konzumujú kapsaicín sú o 8 % chudšie ako ostatní a taktiež sa dokázalo, že  kapsaicín zničí až 80 % nádorových buniek.

Za ich štipľavosť môžu kapsacinoidy, pričom najdôležitejší z nich je kapsaicín. Na svete existuje asi 3000 rôznych druhov chilli papričiek a ich štipľavosť sa meria pomocou stupnice SHU. Sladká paprika má 0 SHU a najštipľavejšia paprička sveta je Trinidad Scorpion Butch T,  ktorá dosahuje až 1 463 700 SHU. Pre porovnanie Tabasco papričky dosahujú majú maximálne 8000 SHU.

Chilli papričky sú vďaka obsahu kapsaicínu považované za prírodné antibiotikum, vďaka ktorému výborne ničia baktérie, znižujú krvný tlak, zlepšujú trávenie, pôsobia antioxidačne, znižujú hladinu cukru v krvi ale taktiež sa považujú za veľmi účinné prírodné afrodiziakum.  Aplikácia zmesi získanej varením celej rastliny v mlieku sa používala na zmenšenie opuchlín a  stvrdnuté nádory a chilli prášok sa používa v Indii na ranu po uhryznutí psa.

Najúčinnejší spôsob ako ich konzumovať je jesť ich čerstvé, čo väčšinou platí pri každej  inej zelenine či ovocí. Jesť ich však môžeš aj nakladané v sladkokyslom náleve, alebo si ich môžeš pridávať v sušenej forme do rôznych polievok, mäsa, či omáčok. Aby mali čili papričky skutočne značný vplyv na tvoje zdravie, nestačí ich konzumovať raz za čas, ale minimálne raz do týždňa. No ak ich máš naozaj rád pokojne ich jedz aj každý deň.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.