Hokaido

Plodiny

Hokaido

Dostupnosť: August – Január

Farma: Svatobor, Viktor

Tekvica hokaido je príťažlivá už len svojím veselým oranžovým vzhľadom. Táto tekvička sa konzumuje aj so šupkou, stačí ju umyť, rozrezať a odstrániť časť so semienkami, ktoré si mimochodom môžeš odložiť na „vývar“, alebo si ich opražiť a podávať namiesto chipsov. Hokaido sa dá konzumovať surová, upečená, udusená, či ugrilovaná. Dužina je pomerne tvrdá a po tepelnej úprave má konzistenciu podobnú zemiakom, preto môže slúžiť aj na zahustenie omáčok, či prívarkov, ale výborná je aj na prípravu krémovej polievky.

maslovú chuť a obsahuje vitamíny A, B, C, E, K, ďalej kyselinu listovú, omega3 a omega6 mastné nenasýtené kyseliny, betakarotén, či železo, vlákninu, horčík, alebo zinok.

Hokaido je taktiež významným antioxidantom a chráni bunky pred škodlivými voľnými radikálmi a tiež zabraňuje nádorovému bujneniu. Okrem toho pôsobí ako prevencia proti ochoreniam obličiek, či ochoreniam močových ciest. Má výrazné detoxikačné účinky a odvádza prebytočnú vodu z tela, čím dopomáha k štíhlejšej línii.

Jej veľkou výhodou je aj to, že je mimoriadne vhodná pre tehotné ženy, pretože vďaka bohatému obsahu vitamínov, minerálov a živín prispieva k správnemu vývinu dieťatka. Hokaido môžeš spokojne zjesť aj keď si na bezlepkovej diéte. Odporúča sa tiež pri liečení kožných ochorení, či hojení rán.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.