Hrozno

Plodiny

Hrozno

Dostupnosť: September – November

Farma: Viktor

Dnešný európsky vinič pochádza z divorastúceho viniča, ktorý bol pôvodne udomácnený v oblasti Kaspického mora. Hrozno sa začalo šľachtiť už pred 5000 rokmi v starovekom Egypte a v oblasti Strednej Ázie boli objavené fosílie hrozna staré 130 miliónov rokov. V roku 2004 sa našiel najstarší pestovaný vinič na svete, ktorý pochádza zo Slovinska a jeho vek je viac ako 440 rokov. Už starí Egypťania vyrábali z hrozna víno :). Vinič je jedna z najstarších rastlín pestovaných človekom a po pomarančoch je hrozno druhá najviac šľachtená rastlina. 

Hrozno tvorí voda a sacharidy. Ide o jednoduché cukry, ktoré majú schopnosť dostať sa do krvi aj bez trávenia, čím vyrovnávajú cukor v krvi a dodávajú telu okamžitú energiu.

Flavonoidy obsiahnuté v šupke ovocia rozširujú cievy a zabraňujú ukladaniu cholesterolu.

Obsahuje vitamín A, ktorý je výborný pre zdravé kosti, zuby a pre dobrý zrak a prostredníctvom vitamínu B ti upokojí nervy a zlepší kvalitu pokožky i vlasov.

Najvyššie zastúpenie z minerálnych látok má draslík, ktorý pomáha organizmu pri odstraňovaní odpadových látok ale aj riadení srdcového rytmu. Pre vysoký obsah železa je prospešné pre ľudí trpiacich málokrvnosťou a vďaka významnému množstvu vlákniny udržuje črevnú mikroflóru. Tým, že má hrozno močopudný účinok, je výborným pomocníkom pri liečbe chorôb ľadvín, dny, či obezity a navyše dokáže zvýšiť produkciu žlče, čím aktivuje očistu pečene.

Pokiaľ máš chuť na sladké, rozhodne daj prednosť hroznu pred čokoládou. Je sladké, zdravé a na rozdiel od čokolády má len 60 kcal na 100g. Ak máš pocit, že potrebuješ očistiť telo zvnútra a zhodiť nejaké to kilo, hrozno je výborná voľba. Počas detoxikácie prijímaj len hrozno a čistú vodu, pričom po konzumácii  hrozna dodržuj hodinový odstup než sa napiješ. Táto diéta je veľmi jednostranná, preto by sa nemala držať dlhšie ako štyri dni.

Nezabudni, že hrozno je síce veľmi zdravé, ale iba pre ľudí. U tvojho štvornohého najlepšieho kamaráta môže zapríčiniť zlyhanie obličiek a preto v žiadnom prípade nedávaj svojmu psovi hrozno.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.