Jablká

Plodiny

Jablká

Dostupnosť: September – Január

Farma: Agromix

Za pravlasť jablka sa považuje juhozápad Číny a určite si nevedel, že na svete existuje viac ako 7000 odrôd jabĺk. Môžeš tým pádom každý deň ochutnať inú odrodu a viac než 19 rokov nebudeš jesť rovnakú odrodu 2x. Jablká sú osviežujúcim zdrojom cenných látok zo zázračnými účinkami na tvoje zdravie. Známe anglické porekadlo hovorí „Jedno jablko denne doktora zaháňa “.

Na živiny je mimoriadne bohatá jablková šupka, preto ich konzumuj neošúpané. Jablká obsahujú vitamíny C,E,K, či betakarotén a minerály ako vápnik, železo, alebo zinok. Vďaka pektínu znižujú hladinu cholesterolu v krvi a chráni pred chorobami srdca. Kyseliny, ktoré obsahujú regulujú kyslosť žalúdka, čím normalizujú črevnú mikroflóru a jablkové pyré sa dokonca používa ako liek pri črevných kataroch najmä u detí.

Pravidelná konzumácia napomáha pri chorobách pečene a žlčníka. Už stovky rokov sa podávajú rekonvalescentom na rýchlejšie zotavenie po chorobe. Tým, že regulujú hladinu cukru v krvi sú veľmi nápomocné pre diabetikov. Jablko je veľmi prospešné pri prechladnutí a kašli, keďže dezinfikuje ústnu dutinu a horúca jablková šťava uvoľňuje hlieny a účinne pôsobí proti horúčke.

Neobsahujú takmer žiadne bielkoviny, majú minimum sacharidov a žiadne tuky, preto sú vhodné aj pri diétach. Nezabudni, že jablká treba uskladniť v chlade, pretože pri izbovej teplote sa kazia osemkrát rýchlejšie.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.