Jahody

Plodiny

Jahody

Dostupnosť: Máj – Jún

Farma: Agromix

Záhradná jahoda sa dostala do Európy v roku 1623 ako kríženec veľkoplodej jahody čílskej a virgínskej jahody. Samotné kríženie nebolo úmyselné ale malo veľký úspech, pretože záhradná jahoda má v sebe dobré vlastnosti oboch materských jahôd. Kvôli tomu, že sa spočiatku pestovali iba v zámockých záhradách sa považujú za „kráľovské ovocie“ a vďaka svojim afrodiziakálnym účinkom ho mnohí volajú „ovocím lásky“. Toto chutné ovocie treba zbierať ráno, po uschnutí rannej rosy, vtedy je najchutnejšie.

Pre vysoký obsah trieslovín, éterických olejov, či vitamínu C ich možno využiť pri liečbe gynekologických ochorení, zápalových ochoreniach kĺbov, obličkových kameňoch, alebo zápaloch žalúdočnej a črevnej sliznice. Jahody sú vhodné pre chudokrvných ľudí, pretože sú bohaté na železo a vďaka kyseline jablčnej sú prirodzený prostriedok na čistenie zubov. Obsahujú zlúčeninu dusíka, ktorá pomáha krvnému obehu v tele a vďaka tomu, že podporujú vylučovanie vody z tela, napomáhajú pri chudnutí.

Toto chutné červené ovocie obsahuje 90% vody a prostredníctvom prírodných kyselín je výborným pomocníkom v boji proti močovým kameňom a obličkovým ťažkostiam. Draslík, vitamín K a horčík, ktoré obsahujú jahody, sú veľmi dôležité pre pevnosť kosti a zásluhou kyseliny listovej a betakaroténu zlepšujú zrak.

Konzumácia jahôd pred milovaním nie je len romantická , ale vďaka drobným semienkam s vysokým obsahom zinku, zvyšujú chuť na sex a dokonca aj výkonnosť.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.