Kapusta

Plodiny

Kapusta

Dostupnosť: Október – November

Farma: Horti

Už v antickom Ríme bola kapusta veľmi dôležitou potravinou a jeden rímsky filozof napísal, že Rimania posledných šesť storočí nepotrebovali lekárov pretože konzumovali kapustu. Je neodmysliteľnou súčasťou domácej kuchyne a je jednou z hlavných potravín po celý rok.

Pri správnom uskladnení vydrží mnoho mesiacov, ale netreba zabúdať, že čerstvo pozberaná kapusta má najvyšší obsah cenných látok. Je bohatým zdrojom vitamínu C, betakaroténu, kyseliny listovej, draslíka alebo železa. Ide o zeleninu, ktorá podporuje trávenie a pôsobí regeneračne na sliznicu tráviaceho ústrojenstva. Je vhodná pri obličkových chorobách, nakoľko napomáha lepšiemu vylučovaniu odpadových látok z organizmu. Vďaka priaznivému zloženiu sacharidov je vhodná pre diabetikov.

Kapusta podporuje spánok, aktivuje výkon mozgu, ale aj zaháňa nervozitu. Po dlhodobom užívaní antibiotík pomáha obnoviť narušenú črevnú mikroflóru. Zábal z kapustových listov má upokojujúce, liečivé a antiseptické účinky. Uľaví vredom, pľuzgierom, pasovým oparom, či pomliaždeninám a ranám.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.