Kôpor

Plodiny

Kôpor

Dostupnosť: Jún – Október

Farma: Dominik

Kôpor plnil funkciu dôležitej bylinky už veľmi dlho. Spomínaný je v Biblii, starom Egypte či antickom Grécku aj Ríme. Hippokrates ho odporúčal na liečenie ústnej dutiny a jeho opražené semienka liečili rany vojakov.

Originálny názov pre kôpor je „dilla“, čo znamená „upokojujúci“. Je to odvodené od jeho schopnosti pomôcť pri nespavosti a zmierňovaní bolesti. Pomáha pri zápaloch dýchacích ciest, zavodnení a pri žalúdočných problémoch. Podporuje činnosť trávenia a zlepšuje chuť do jedla. Obsahuje mnoho prospešných minerálnych látok ako je vápnik, fosfor,  vitamín C, vitamín A a vlákninu.

Jeho typická chuť aj vôňa sa hodia takmer na každé použitie v kuchyni. Variť ho však nemôžeš príliš dlho pretože by tak stratil vôňu aj chuť, takže ho pridávaj do jedla až ku koncu varenia.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.