Koriander

Plodiny

Koriander

Dostupnosť: Marec – Október

Farma: Peter a Pavel

Pôvod koriandra je pravdepodobne v západnej Ázii. Zmieňujú sa o ňom už egyptské papyrusy a aj samotný Hippokrates ho používal ako liek. Jeho listy pripomínajú petržlen. Používa pri pocite plnosti a ľahkých kŕčovitých žalúdočných a črevných problémoch. Koriander zvyšuje chuť k jedlu a pomáha pri „lenivosti“ čriev. Čínska medicína ho používa pri rekonvalescencii.

Taktiež má veľmi  priaznivé účinky na nervovú sústavu. Pozitívne pôsobí pri migréne a dokonca pomáha zbavovať sa ostýchavosti, posilňuje sebavedomie, koncentráciu a pomáha zbaviť sa trémy.

Zelené listy sa používajú čerstvé do zelených omáčok, k rybám aj inému mäsu a do exotických korenín a korenených omáčok čatní. Semená možno rozdrviť v mažiari alebo pomlieť na mlynčeku ako čierne korenie. Orientálnym a ázijským jedlám dodávajú ich typickú arómu.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.