Maková múka

Plodiny

Maková múka

Dostupnosť: Január – December

Farma: Jarinovci

Ak nechceš alebo nemôžeš konzumovať klasickú obilnú múku, je pre teba výbornou možnosťou nahradiť ju práve makovou múkou. Tak isto ako iné múky zo semien sa maková múka vyrába zomletím za studena vylisovaných semien maku, čo ale nie je to isté ako klasický mletý mak!

V porovnaní s mletým makom má múka asi o 30% vyššie nutričné hodnoty. Obsahuje omnoho viac vlákniny, bielkovín, vitamínov a minerálnych látok a v porovnaní so pšeničnou múkou má podstatne nižší obsah uhľohydrátov. Vyšší obsah nutričných hodnôt sa dosiahne vylisovaním oleja zo semien, čoho dôsledkom je nižší obsah omega-6 mastných kyselín, vďaka čomu je veľmi vhodná aj na pečenie. Mal by si vedieť, že omega-6 kyseliny, na rozdiel od omega-3 mastných kyselín, sa počas tepelnej úpravy menia na látky ktoré môžu vyvolať zápal alebo alergiu a preto by si mal dávať pozor, aby bol pri tepelnej úprave podiel omega-6 mastných kyselín v surovinách čo najnižší.

Keďže má maková múka vysoký obsah bielkovín je vhodná aj pre vegetariánov, či vegánov. Vďaka vláknine napomáha tráveniu a má pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi. Odporúča sa pre mamičky a deti, pretože obsahuje mnoho železa, ktoré je potrebné nahradiť v dôsledku zápalových chorôb. Nedostatok železa spôsobuje únavu alebo vypadávanie vlasov a navyše trvá veľmi dlho kým organizmus doplní jeho nedostatok. Obsahuje mnoho draslíka a horčíka, ktoré napomáhajú pri sústredení, dobrom spánku a zabraňujú svalovým kŕčom.

Makovou múkou môžeš bielu múku nahradiť všade tam, kde sa hodí typická chuť maku. Môžeš z nej pripraviť muffiny, rôzne zákusky alebo šišky a dokonca je vhodná aj na zahusťovanie, keďže dokáže absorbovať veľké množstvo tekutín a tukov. Pridaním iných múk môžeš z makovej múky upiecť aj chlieb, ale ak by si použil čisto len makovú múku ako náhradu za inú, je potrebné do cesta pridať o jedno vajíčko naviac ako v pôvodnom recepte.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.