Makový olej

Plodiny

Makový olej

Dostupnosť: Január – December

Farma: Jarinovci

Mak siaty je významný zdroj ópia a v niektorých štátoch je jeho pestovanie zakázané, ale u nás je však typickou plodinou, ktorá zohráva veľmi dôležitú úlohu. Mak je obrovským zdrojom vápnika, ktorého obsahuje až 12-krát viac ako kravské mlieko, ale aj iných minerálov, vitamínov a nenasýtených mastných kyselín. Makový olej sa odporúča na každý deň, pretože obsahuje nasýtené, mononenasýtené i viacnásobné kyseliny.

Keďže zrelé semeno maku neobsahuje ópium, netreba sa obávať konzumácie makového oleja, ktorý ma svetložltú až oranžovožltú farbu a makovú arómu. Preventívne sa využíva proti osteoporóze, upokojuje a priaznivo vplýva na zdravie vlasov, nechtov a zubov, podporuje krvotvorbu, pôsobí proti anémii a stresu. Lieči angínu, reumatické ochorenia, či migrénu a odporúča sa pri strese, psychickej i fyzickej námahe. Dokonca ho môžu užívať aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia.

Esenciálne mastné kyseliny vyživujú a hydratujú pokožku, ktorú zároveň chránia a regenerujú. Makový olej je vhodný na suchú, praskajúcu pleť, či pleť poškodenú ekzémami, zápalmi a výrazne pomáha aj pri lupienke. Preto sa makový olej pridáva do pleťových krémov, vlasových balzamov a kondicionérov. Pridáva sa aj do masážnych a aromaterapeutických zmesí, pretože uvoľňuje svalové kŕče a spazmy hlbokého svalstva, tlmí bolesti hlavy a podporuje dobrý spánok.

Makový olej skladuj na chladnom a tmavom mieste. Po otvorení by mal byť skonzumovaný do šiestich mesiacov, pretože rýchlo zožltne a zhorkne. Nemal by sa variť, ani zohrievať a konzumuj ho nalačno pred raňajkami a pred večerou a to po 1 ČL, ale môžeš si ho pridávať do ovocných, zeleninových šalátov, tvarohu, jogurtu, či koláčov.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.