Marhule

Plodiny

Marhule

Dostupnosť: Jún – August

Farma: Agromix

Marhule boli v Arménsku alebo Číne známe už okolo roku 2000 pr. n. l. Marhule obsahujú toľko prospešných látok, že sa o nich hovorí ako o ovocí zdravia.

Toto oranžové a jemne ochlpené ovocie má len 57 kcal na 100 g ovocia. Neobsahuje skoro žiadny tuk a úplné minimum bielkovín, preto je vhodné pri redukcii váhy. Majú vysoký obsah vitamínu C a B vďaka ktorým posilňujú imunitu, priaznivo ovplyvňujú činnosť srdca, ale aj nervovej sústavy. Veľké množstvo beta-karoténu, ktorý sfarbuje marhule na oranžovo dodáva telu pigment a taktiež pôsobí preventívne proti nádorovým ochoreniam. Výrazne zlepšujú krvotvorbu, pretože sú veľmi dobrým zdrojom železa a v sušenej podobe dokonca ešte viac. Podstatný je aj vysoký obsah karotenoidov, ktoré pôsobia ako prevencia šeroslepoty, či kremíka , ktorý pomáha zlepšovať kvalitu nechtov, pokožky a vlasov.

Určite si nevedel, že si ich brali astronauti na vesmírne lety, pretože znižujú pocit únavy a stresu. Skonzumovaním 2-3 marhúľ pred obedom a večerom po dobu dvoch týždňov odstrániš nechutenstvo a ak si ich zopár dáš pred spaním znížiš potrebu nočného močenia.

Pri konzumácii marhúľ je dobré dávať pozor na deti, aby nezjedli aj jadrá kôstok, ktoré obsahujú amygdalin, ktorý je jedovatý.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.