Mäta

Plodiny

Mäta

Dostupnosť: Jún – Október

Farma: Dominik

Vňať mäty piepornej obsahuje mentol, ktorý priaznivo pôsobí na nervové zakončenia slizníc a kože, čím vyvoláva pocit chladu, osvieženia a upokojenia.

Mäta sa preto používa na odstránenie kŕčov rôzneho pôvodu alebo náhlej nevoľnosti v okolí srdca. Je vhodná ako liek proti ochoreniam žlčníka a pečene, ale aj na odstránenie žlčníkových kameňoch a piesku. Účinne pomáha pri kolikových bolestiach žalúdka, pri plynatosti a nadúvaní. Čaj z mäty sa odporúča piť pri migrénach a tiež pri reumatizme, či menštruačných bolestiach. Je veľmi nápomocná pri chorobách horných dýchacích ciest, pri nachladnutí ale dokáže liečiť aj rôzne zápaly kože. Odstraňuje pach z ústnej dutiny a pôsobí zároveň dezinfekčne pri zápale sliznice a bolení zubov.

Môže sa použiť aj pri odvykaní od fajčenia keďže spôsobuje miestne znecitlivenie nervových zakončení v ústnej dutine a fajčiar tak necíti vôňu a chuť tabaku. Navyše nikotín po čaji z mäty štípe.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.