Materina dúška

Plodiny

Materina dúška

Dostupnosť: Jún – Október

Farma: Dominik

V stredoveku bola symbolom statočnosti a preto ju dámy pripínali na hruď svojmu rytierovi. Okrem toho bola materina dúška využívaná ako prostriedok, ktorý mal chrániť ľudí pred negatívnymi silami.

Materina dúška patrí medzi liečivé rastliny, ktoré pomáhajú pri riešení mnohých zdravotných ťažkostí. Posilňuje, hojí, bojuje proti zápalom, vírusom, baktériám, plesniam a možno z nej pripraviť čaj, tinktúru, olej, masť, obklad a sirup. Používa sa preto pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, nervozite a podráždenosti.

Výborná je pri nachladnutí, zápale priedušiek, zápale mandlí a pri astmatických ochoreniach. Pôsobí proti črevným parazitom a niektorým infekčným ochoreniam čriev a zlepšujú trávenie, odstraňujú nadúvanie, hnačku, či nechuť do jedla. Okrem toho dokáže liečiť aj zápaly ústnej dutiny a hrdla, hnisavé rany na koži a zápaly močových ciest.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.