Mrkva

Plodiny

Mrkva

Dostupnosť: Júl – Apríl

Farma: Raslavice

Táto oranžová zelenina je veľmi zdravá a bez problémov strčí do vrecka iné kolegyne. Mrkva obsahuje výbornú zmes zdraviu prospešných látok, ktoré veľmi účinne pôsobia proti rôznym ťažkostiam.

Pôsobí proti vzniku obličkových kameňov, uľavuje pri žalúdočných vredoch, artritíde ale aj dne. Vďaka pektátu vápenátému ti už dve mrkvy denne znížia hladinu cholesterolu v krvi a ak máš problém so zrakom, mrkva ťa dostane späť do formy. Mrkva je veľmi nápomocná pri infekciách ako je bronchitída a taktiež posilňuje imunitu pri vyčerpaní.         Obsahuje veľké množstvo betakaroténu, ktorý sa v tele mení na vitamín A a má výrazný vplyv na kvalitu pleti, omladzuje ju a podporuje rast vlasov a nechtov. Prostredníctvom látky s názvom farcarinol dokážeš pravidelnou konzumáciou mrkvy znížiť pravdepodobnosť vzniku rakoviny pľúc. Jeden z najlepších spôsobov ako sa zbaviť prechladnutia je vypiť čerstvú mrkvovú šťavu s medom.

Mal by si vedieť, že betakarotén je rozpustný iba v tukoch, preto je vhodné aby si do pokrmov s mrkvou pridal niekoľko kvapiek oleja. Na rozdiel od väčšiny potravín je mrkva cennejšia varená ako surová, pretože tuhé bunkové steny mrkvy sa narúšajú pri varení a uvoľňujú sa cenné látky.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.