Horti

Bzenov je obec pri Prešove, v ktorej pred pár rokmi prerobili bývalé družstvo na fungujúcu firmu. Riaditeľom podniku, kde sa rodí najkvalitnejšia kvasená kapusta na Slovensku je pán Imrich. Na prvý pohľad pôsobí ako líder rockovej kapely, ale v skutočnosti sa jedná o veľmi šikovného manažéra. Za tých pár rokov svojej existencie sa už stihli stať najväčším výrobcom kvasenej kapusty v našej krajine.

Pán Imrich má toho na práci naozaj veľa a preto sme si veľmi vážili, keď si na nás našiel čas aby sme mu mohli predstaviť našu myšlienku. Spoločná debata bola pre nás od začiatku veľmi prínosná. Zhodli sme sa na tom, že situácia s potravinami nie je na veľmi lichotivej úrovni. Pár rokov sa to už snaží zmeniť a ide mu to naozaj veľmi dobre. Je príkladom toho, keď niečo človek naozaj chce tak sa to dá.

Samotná cesta tejto vitamínovej bomby začína v dedine Oborín na Zemplíne. Už samotní farmári pestujú kapustu ekologicky a snažia sa nezaťažovať životné prostredie. Sú hrdí na to, že môžu dodávať kapustu pre pána Imricha. Následne je táto tradičná slovenská zelenina prevezená do kapustárne, kde sa ručne očistí. Ďalším krokom je narezanie kapusty a nakoniec jej púť skončí vo veľkých bazénoch, kde dochádza k samotnému kvaseniu. Keby sme veľmi chceli, mohli by sme si v nej aj zaplávať. Pri celom procese sa nepoužívajú konzervanty, vďaka čomu sa môže využiť aj šťava z kapusty, tzv. juška, ktorá je ohromným zdrojom vitamínov.

Sme radi, že môžeme vďaka kapustárni zo Bzenova dodávať v našich debničkách aj túto klasickú plodinu, ktorú odborníci často označujú za najzdravšiu potravinu vôbec.

Zoznam produktov:

kvasená kapusta

šťava z kvasenej kapusty

Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, lebo tie sú závislé  od počasia a zásob.