Obecný podnik Raslavice

Starostu Raslavíc Mareka Rakoša nám odporučil Števo zo Svatoboru. Tvrdil, že nás určite zaujme a mal pravdu. Pán Rakoš sa v roku 2015 rozhodol vrátiť k poľnohospodárskym tradíciám a kvalitnému pestovaniu, ktoré boli význačné pre túto malebnú obec v 60. až 80.-tych rokoch.

Popri svojej podnikateľskej činnosti sa rozhodol, že chce zveľadiť obec v ktorej žije a stal sa starostom. A nie hocijakým. Vytvoril obecný podnik, ktorého cieľom je podpora stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, kde si našli prácu dlhodobo nezamestnaní a ťažko vzdelávateľní obyvatelia obce. A pýtate sa ako ho to napadlo? Inšpiráciu našiel u starostu Spišského Hrhova a vlastný obecný podnik prispôsobil podmienkam a potrebám Raslavíc.

Je celkom zjavné, že pán starosta je aj úspešný podnikateľ, pretože aj samotný obecný podnik funguje ako dobre zabehnutá firma. Od samotného hnacieho motora Mareka, šikovných a vždy  dobre naladených asistentiek Zuzky a Janky až po samotných pracovníkov na poli vie každý, akú má funkciu a čo má robiť. Je až neuveriteľné ako dokáže dobrý starosta rozhýbať celú obec a prispieť k ekonomickému a sociálnemu rozvoju.

Okopávanie, pletie a zber zabezpečujú ručne za minimálnej účasti mechanizácie samotní pracovníci obecného podniku. Cieľom ich postupu je šetriť pôdu a nezaťažovať životné prostredie. Na ploche  asi 11 hektárov pestujú najmä koreňovú zeleninu a tento rok sa môžeme tešiť aj na skleník, vďaka ktorému budeme môcť do debničiek pridať aj paradajky, či uhorky.

Ak budeš najbližšie jesť obrovskú mrkvu, ktorá je neuveriteľne oranžová vďaka vysokému obsahu karoténu a bude chutiť lepšie ako hociktorá iná mrkva, ktorú si v živote jedol, spomeň si na Raslavice, určite bude odtiaľ.

Zoznam plodín:

Cesnak

Cibuľa

Cvikla

Hlávková kapusta

Kaleráb

Mrkva

Petržlen

Zeler

Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, lebo tie sú závislé od počasia a zásob.