Svatobor

Keď sme sa s manželkou rozhodli, že by sme chceli na východnom Slovensku rozbehnúť debničkovanie, nevedeli sme poriadne kde začať. Mali sme veľké šťastie, že sme natrafili práve na Števa zo Svatoboru, ktorý nám veľmi pomohol. Už na prvom stretnutí presne pochopil našu filozofiu  a veľmi sa tešil z našej budúcej spolupráce. Ihneď nás odkázal na ďalších dodávateľov, ktorí pristupujú tak isto ako on k pestovaniu ekologicky a zodpovedne. S radosťou nám ukázal celú ekofarmu, ktorá sa nachádza v nádhernom prostredí Hanušoviec nad Topľou.

Už niekoľko rokov sa Števo venuje popri svojej práci aj občianskemu združeniu Svatobor. Snaží sa naučiť Rómov základným poľnohospodárskym návykom, aby si aj oni dokázali sami vypestovať v rámci svojich možností zdravú zeleninu, bylinky, či ovocie. Okrem tejto ušľachtilej činnosti ešte stíha obhospodarovať aj svoju ekofarmu. Pri toľkých aktivitách už musí mať okolo seba podporný tím, ktorý tvorí samozrejme jeho manželka Julka, vždy vysmiata asistentka Janka a agronóm Rado s dlhoročnými skúsenosťami zo zahraničia.

Vďaka výbornému tímu, ktorý pristupuje k svojej práci s láskou a rozumom, máme v debničkách nesmierne zdravé, chutné a vždy krásne vyzerajúce ovocie a zeleninu. Ešte som zabudol dodať, že Števo používa pri pestovaní vlastný kompost vďaka ktorému už niekoľko rokov dokáže vypestovať široko ďaleko najlepšiu tekvicu Hokaido. Tú si pochvaľuje každý, kto mal tú česť ochutnať ju. Svatobor je ukážkou toho, že pestovaniu sa môžu venovať všetci bez ohľadu na farbu pleti, rodinné zázemie, či vek. Števove občianske združenie a ekofarma by mala byť vzorom pre každého, komu záleží na krajine v ktorej žije.

Zoznam plodín:

Hokaido

Fazuľa strakatá

Cesnak

Vlašské orechy

Mäta

Jablká

Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, lebo tie sú závislé od počasia a zásob.

reportáž o svatobore

http://www.svatobor.estranky.sk/