Tomáš

Tomáš pochádza z dedinky pri Moldave nad Bodvou a pracuje v Mníchove ako stavebný inžinier. Asi si poviete, ako už len môžu debničkári z Prešova spolupracovať s takýmto chalanom. Pravda je taká, že Tomášovi po škole nestačila jeho práca a chcel sa ešte realizovať aj pri inej činnosti. Pestovanie mu bolo blízke a preto sa rozhodol v tejto oblasti začať podnikať.

Najprv si zaumienil, že by mohol pestovať šampiňóny, ale nakoniec z tejto idei zišlo. Zaujala ho úplne iná plodina, chilli papričky. A bola to láska na prvý pohľad. Zaobstaral si veľmi kvalitné semienka z ktorých si vypestoval vlastné priesady. Pri tom ako sa ich snažil v garáži vypestovať si väčšina dediny myslela, že pestuje doma marihuanu. Na prekvapenie všetkých dedinčanov mal ale Tomáš iné plány. Svojpomocne si vyrobil relatívne veľký a moderný skleník v ktorom zasadil mnoho odrôd chilli papričiek, od menej štipľavých až po tie extrémne štipľavé.

Keď už mal úrodu oslovil nás, či by sme sa neprišli pozrieť na jeho záhradku. Bez zaváhania sme prišli a ihneď po príchode sme dostali prednášku o 17-tich rôznych odrodách chilli papričiek. Boli sme veľmi príjemne prekvapený, že takýto mladý, rozhľadený človek sa pustil do pestovania chilli. Tak ako Tomáš, aj my sme boli nadšení z našej budúcej spolupráce.

Až pri Tomášovi sme zistili ako nám papričky chutia, aké sú zdravé a kde všade ich môžeme pri varení použiť. Tak isto ako pri inej zelenine, aj pri chilli papričkách platí, že najúčinnejší spôsob ako ich konzumovať je jesť ich čerstvé. Ale úžasne chutia aj nakladané v sladkokyslom náleve a v sušenej forme ich môžeme pridať do rôznych polievok, mäsa, či omáčok. Nesmieme zabudnúť ani na našu obľúbenú chilli pastu. Ak už raz zistíš ako chutia dobré chilli papričky, budeš si ich pridávať skoro všade. Ale samozrejme je potrebné jesť všetko s mierou a pri chilli to platí dvojnásobne. Ak to preženieš, nebudeš cítiť žiadnu inú chuť jedla. Samozrejme, po práci s papričkami si nezabudni dôkladne umyť ruky aby nezažili tvoje oči alebo nos nepríjemný šok

Naša spolupráca je len na začiatku a už teraz sa nesmierne tešíme na nové produkty, ktoré vám spolu s Tomášom prinesieme v našich debničkách.

Zoznam plodín: 

čerstvé chilli papričky

sušené drvené chilli papričky

pasta z chilli papričiek

nakladané chilli papričky

Dostupnosť čerstvých chilli papričiek je sezónna, spracované chilli je závislé od skladových zásob.