Oregano

Plodiny

Oregano

Dostupnosť: Jún – Október

Farma: Dominik

Pamajorán obyčajný alebo oregano je liečivá bylinka, ktorej pôsobnosť je často ohraničená len na kuchynské využitie. Obsahuje mnoho cenných látok priaznivo vplývajúcich na také problémy, s ktorými si neraz nevie dať rady ani klasická medicína. Na priaznivé vlastnosti oregana prišli už v starovekom Grécku, kde bolo oregano synonymom šťastia a radosti a Egypťania ho používali ako dezinfekčný prostriedok. Do Európy ho priviezli arabskí lekári, ktorí ho používali na liečbu migrén a nervozity.

Oregano má úžasné protizápalové účinky na každý orgán v ľudskom tele. Obsahuje 0,5 % silice, cyrnol, karvakrol, trieslovinu a horčinu. Silica obsahuje až 16 % tymolu, ktorý má spolu s karvakrolom dokázané liečivé účinky. Napomáha pri kašli, ochoreniach priedušiek a je silným antioxidantom. Je veľmi účinné pri zápaloch a olej z oregana bojuje proti pri plesniam. Dokáže ukľudniť pokožku pri svrbení a ekzémoch a dokonca pomáha pri látkovej výmene a povzbudzuje chuť do jedla.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.