Paprika

Plodiny

Paprika

Dostupnosť: Júl – September

Farma: Jaroslav 

Paprika má všestranné využitie a do jedál vnáša nielen špecifickú chuť, ale aj farebnosť. Na posilnenie imunity je ako stvorená. Paprika obsahuje všetky antioxidačné látky, ničiace voľné radikály, ktoré poškodzujú zdravé bunky. V paprikách je omnoho viac vitamínu C ako napríklad v citrónoch a pri tepelnom spracovaní sa neničí tak, ako pri iných plodinách. Najviac ho obsahuje červená paprika. Vitamín C v spolupráci s provitamínom A spomaľuje starnutie a má blahodarný vplyv na pleť.

Prostredníctvom kapsaicínu pôsobí protizápalovo, podporuje prekrvenie a preto je paprika výborná proti prechladnutiu ale aj na syndróm studených rúk a nôh. Vďaka vláknine podporuje činnosť čriev a rutín, ktorý obsahuje chráni cievy, posilňuje srdce a lieči kŕčové žily. Zelené papriky sú veľmi dobrým zdrojom kyseliny listovej, ktorá zlepšuje náladu, upokojuje a má pozitívny vplyv na krvotvorbu. Preto je vhodná napríklad pre tehotné ženy. Netreba zabudnúť, že paprika obsahuje aj vitamín E, ktorý je známy ako vitamín mladosti.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.