Petržlenová vňať

Plodiny

Petržlenová vňať

Dostupnosť: Jún – Október

Farma: Dominik

Aj taká zdanlivo obyčajná zelenina ako je petržlen je v skutočnosti liečivý zázrak prírody. Podobne ako pri inej polievkovej zelenine, väčšina ľudí nechá varený petržlen ohrdnutý na tanieri a obdobne končí aj petržlenová vňať, často považovaná skôr za dekoráciu ako za súčasť chodu. Je to veľká škoda, pretože petržlen a petržlenová vňať predstavujú ľahko dostupné prírodné liečivo s celým spektrom pozitívnych účinkov.

Petržlen je prírodný močopudný prostriedok, ktorý napomáha pri zápaloch močových ciest a problémoch s obličkami. Obzvlášť cenná je jeho schopnosť rozpúšťať ľadvinové kamienky. Takisto má silné dezinfekčné účinky, čo zvyšuje jeho význam pri liečbe rôznych urologických problémov. Petržlenová vňať sa oddávna používa do čaju proti horúčke. Okrem iného obsahuje tiež flavonoidy, spomaľujúce starnutie a chrániace kardiovaskulárny systém a cievy.

Prehnaná konzumácia petržlenu v nadmerných dávkach viac uškodí, ako pomôže a to najmä u tehotných žien. Jednou zo zložiek petržlenu je apiol, ktorý dokáže vyvolať sťahy maternice a teda vyvolať pôrod. Pri konzumácii obvyklého množstva petržlenu to samozrejme nehrozí.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.