Rozmarín

Plodiny

Rozmarín

Dostupnosť: Marec – Október

Farma: Peter a Pavel

V minulosti sa rozmarín lekársky pestoval na dedinách pri každom dome, pretože bol považovaný za kvet lásky a vernosti.
Ako jedna z mála rastlín zvyšuje krvný tlak, upokojuje, odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Veľmi dobré účinky má obzvlášť pri liečení reumatizmu, pri kašli a astme. Má močopudné účinky a pomáha pri nervozite, nespavosti a migréne. Odstraňuje pocit fyzickej únavy a dokonca zlepšuje prekrvenie malej panvy, čo dopomáha k otehotneniu. Rozmarín dokáže odstrániť bolesti kĺbov, svalov a modriny. Tepelnou úpravou nestráca živiny a ani chuť, preto sa hodí k mäsovým pokrmom. Prípadné poranenia a kožné ochorenia sa ti budú lepšie hojiť ak si urobíš rozmarínový kúpeľ.
Listy pripomínajú jedľové ihličie a zberajú sa celoročne. Čerstvé alebo sušené sú vhodné k jahňacine, k fazuľovým, rybacím a zemiakovým jedlám a používa sa aj na ochutenie sladkých jedál. Rozmarín je súčasťou zmesi Provensalské korenie. Čerstvé stonky sa hodia na nakladanie do octu a do marinád.
Všetkého veľa škodí a takisto rozmarínu, pretože pri vnútornom užívaní vo väčších dávkach je jedovatý.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.