Šalát

Plodiny

Šalát

Dostupnosť: Jún – Október

Farma: Dominik

Dnes ani botanici presne nevedia, kde je prapôvod dnešného šalátu. Pravdepodobne v juhozápadnej Ázii alebo dokonca až v Nepále a Kašmíre. Okolo roku 550 p.n.l doputoval šalát do starého Grécka a Ríma, kde si ho začali veľmi vážiť pre jeho dobré účinky na trávenie.

Listový šalát na rozdiel od hlávkového nevytvára zavinutú hlávku, ale len ružicu listov. Toto usporiadanie listov umožňuje lepší prístup svetla k samotným listom, čím dochádza k tvorbe väčšieho množstva antioxidačných látok a vlákniny. Z tohto dôvodu ho považujeme za nutrične hodnotnejší. Má povzbudzujúce účinky na trávenie a činnosť pečene. Pomáha odstraňovať únavu, zvyšuje svalovú výkonnosť a posilňuje srdce. Je veľmi vhodný ako prevencia pri srdcovocievnych ochoreniach.

Okrem iného dokáže zlepšiť okysličenie buniek aj proces zužitkovania bielkovín. Dobre požutý a natrávený prináša zo žalúdka do čriev množstvo vlákniny, ktorá zabezpečí rýchlejšie pohyby čriev, čím sa odstráni zápcha spôsobená zníženou činnosťou tráviaceho traktu. Vláknina má schopnosť naviazať a tým odstraňovať jedovaté látky a tuky, čím je šalát neodmysliteľnou súčasťou pri akejkoľvek redukčnej diéte. Šťava zo šalátu prinesie úľavu všetkým, ktorí trpia žalúdočnými vredmi alebo ochoreli na tuberkulózu a naviac je aj močopudná. Z celkovej hmotnosti obsahuje voda až 94,9%.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.