Slivky

Plodiny

Slivky

Dostupnosť: Júl – August

Farma: Agromix, Viktor

Predkom sliviek sú pravdepodobne trnky, z ktorých sa v okolí Kaukazu vyvinul nový druh, základ dnešných sliviek. Poznali ich už v dobe starovekého Egypta, kde ich považovali za veľmi výživné ovocie a dávali ich do hrobiek starých Egypťanov ako zásobu jedla, aby netrpeli mŕtvi hladom. Sušené slivky dodávali energiu aj dlhým karavánam obchodníkov cestujúcim v púšti za obchodom.

I tak bežné ovocie ako je slivka môže byť pre teba zaujímavým pomocníkom. Obsahuje vyvážený obsah vitamínov skupiny B, ktoré blahodárne pôsobia na krvotvorbu , látkovú výmenu, pamäť, svalovú koordináciu, ale aj vylepšia kvalitu pokožky, nechtov, či vlasov. Podstatným antioxidantom v slivkách je vitamín E, prostredníctvom ktorého budeš starnúť pomalšie a ľahšie sa ti zahoja rany. Obsahujú vlákninu takže prečistia tráviaci systém a chránia črevá pred rakovinou. Sú overeným a  bezpečným liekom proti zápche a tým, že čistia organizmus ho zbavujú nadmerného množstva tuku. Dokonca ti pomôžu pri chudnutí, pretože bránia ukladaniu tuku do podkožných zásob.

Ak zhánaš potravinu pre zdravé kosti, tak už si ju našiel. Slivky totiž obsahujú minerál bór, ktorý bráni osteoporóze, čo ocení najmä staršia generácia a taktiež v nich nájdeš aj draslík, ktorý chráni pred odvápňovaním kostí. Sušením sa v ovocí zvyšuje obsah antioxidantov a železa, ktoré je potrebné na tvorbu červených krviniek, či dobrú srdcovú frekvenciu. Ak máš ale problémy s obličkami, alebo žlčníkom, sušeným slivkám sa vyhni, pretože obsahujú väčšie množstvo kyseliny šťavelovej.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.