Špenát

Plodiny

Špenát

Dostupnosť: Jún – Október

Farma: Dominik

Špenát patrí medzi najvýznamnejšiu listovú zeleninu a nie nadarmo ho jedol Pepek námorník aby získal silu. V prvej svetovej vojne sa špenátová šťava zmiešaná s vínom podávala zraneným francúzskym vojakom, ktorí stratili mnoho krvi na rýchlu rekonvalescenciu. Ide naozaj o zázrak prírody, ktorý obsahuje množstvo prospešných látok.

Je bohatý na betakarotén, ktorý zlepšuje funkcie zraku, má vplyv na tvorbu pohlavných hormónov a posilňuje organizmus proti chorobám. Má veľký podiel biotínu, ktorý upravuje hladinu cukru v krvi, čo z neho robí veľkého pomocníka pre diabetikov. Vďaka kyseline listovej a niacínu je táto zelenina ideálna pre osoby sužované stresom a únavou. Už malá porcia špenátu pokryje dennú dávku horčíka, ktorý posilňuje srdce a cievy a vďaka medi a železu je potrebný pri liečbe málokrvnosti. Špenát je výborný ako prevencia proti osteoporóze a vláknina, ktorú obsahuje urýchľuje činnosť čriev a predchádza zápche. V neposlednom rade ti dodá cenné látky pre rast kvalitných vlasov.

Táto zelená zelenina má málo kalórii a dokáže rýchlo a na dlhý čas zasýtiť, preto by si ho mal zaradiť do svojho jedálnička ak chceš zhodiť zopár kíl.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.