Tekvica

Plodiny

Tekvica

Dostupnosť: Júl – August

Farma: Dominik, Viktor

Vyskytuje sa v mnohých farbách, veľkostiach, tvaroch, či chutiach. Ale na ich odrode až tak nezáleží, pretože všetky sú veľmi zdravé.

Je veľmi ľahko stráviteľná, má nízku kalorickú hodnotu a nevyvoláva alergie. Je veľmi vhodná pre dojčatá, ktorým sa môže podávať namiesto mrkvy. Obsahuje veľké množstvo betakaroténu, ktorý posilňuje zrak a bojuje proti infekciám. Má veľmi nízky obsah cukru a vďaka vláknine zaháňa hlad a pôsobí ako mierne preháňadlo. Obsahuje vitamíny skupiny B, ktorý pozitívne ovplyvňuje pamäť a dobrú náladu, ale aj vitamín E, ktorý je označovaný ako vitamín plodnosti. Pri uskladnení tekvíc klesá obsah vitamínov veľmi pomaly a ešte aj po mesiaci obsahujú skoro rovnakú úroveň ako po zbere.Prostredníctvom draslíka napomáha znižovať krvný tlak a brán tvorbe krvných zrazenín.

Netreba zabúdať aj na tekvicové semená, ktoré obsahujú taktiež mnoho vitamínov. Pôsobia priaznivo proti zápalom močových ciest a zároveň chránia prostatu.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.