Tymián

Plodiny

Tymián

Dostupnosť: Marec – Október

Farma: Peter a Pavel

Tymián používali ľudia už v stredoveku a obsahuje dôležité živiny, ktoré sú dôležité pre naše zdravie. Je veľmi podobný s materinou dúškou, pretože patria do rovnakého rodu. Vedecké meno je odvodené z gréckeho thymos, čo znamená sila a Gréci pripisovali tymiánu silu a osviežujúce účinky.

Listy aj vňať pôsobia protibakteriálne, jednak pri vnútornom použití a taktiež pri kloktaní. Má veľmi silné antiseptické účinky a podporuje vylučovanie vnútorných sekrétov a vykašliavanie.
Tymián môžeme využiť pri chrípke, prechladnutí, pri bolestiach žalúdka, ale aj zahlienení pľúc. Táto bylinka silno podporuje imunitný systém.

Je súčasťou zmesi Provensalské bylinky. Sušená vňať je aromatickejšia ako čerstvá. Zberá sa celoročne a netreba ju zmrazovať.

Dáva správnu príchuť jedlám z jahňaciny, hydiny i zveriny, omáčkam na špagety a paštétam. Na čaj je výborný v kombinácii so zázvorom. Vhodný je na nakladanie do octu, do marinád a do bylinkových zmesí na voňavé vrecúška.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.