Višne

Plodiny

Višne

Dostupnosť: Jún

Farma: Agromix

Rovnako ako väčšina kôstkového ovocia pochádzajú z Ázie a do Európy ich doviezli Rimania v 12. storočí. Pretože nie sú také sladké ako napríklad čerešne, nepatria medzi najpopulárnejšie ovocie. Oproti čerešniam, ale višne obsahujú oveľa menej cukru a viac antokyanínov, fenolových látok aj ostatných živín.

Vďaka antokyanínom prirodzene tlmia zápalové procesy a majú porovnateľný protizápalový účinok ako ipubrofén, ale bez vedľajších nežiaducich účinkov. Višne nás chránia pred ochoreniami, ktoré priamo súvisia so zápalom ako sú rakovina, kardiovaskulárne ochorenia, či Alzheimerova choroba. Sú veľmi bohaté na antioxidanty a bolo zistené, že višne vedia zapínať a vypínať gény.

Višne boli skúmané u maratóncov, kde sa zistilo, že bežci, ktorí vypili denne dva nápoje mali výrazne menšiu bolesť vo svaloch, omnoho nižšie zápalové biomarkery, ale aj oveľa rýchlejšiu regeneráciu. Iné výskumy zistili, že pitie višňového džúsu znížilo dnové záchvaty o 45 %.

Pre vysoký obsah jódu sú vhodné pre ľudí s ochoreniami štítnej žľazy a s bolesťami chrbtice a prostredníctvom vápnika priaznivo vplývajú na kosti a zuby. Mangán, ktorý obsahujú je dôležitý pre dojčiace ženy, nakoľko podporuje tvorbu materského mlieka. Višne obsahujú aj zinok, ktorý chráni pečeň, či neutralizuje škodlivé účinky alkoholu, ale zároveň rozhoduje o tvorbe spermií, podporuje počatie a správny priebeh tehotenstva.

Višne neutralizujú tuky, ktoré sa nedostanú do krvi, čím  pomáhajú pri znižovaní nadváhy a určite si nevedel, že stonky višní sa pridávajú do podporných prostriedkov na redukciu hmotnosti. Sú veľmi vhodné na očistné kúry, pretože pomáhajú z tela odstraňovať škodlivé látky.

Všimni si, že višne bežne v obchode nekúpiš, ale zato v lekárni máš široký výber prípravkov s výťažkami višní. Nespotrebované čerstvé ovocie neskladuj v chladničke, pretože majú tendenciu preberať vôňu aromatických potravín.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.