Vlašské orechy

Plodiny

Vlašské orechy

Dostupnosť: Október – Január

Farma: Svatobor

V dnešnej dobe môžeme smelo povedať, že vlašské orechy sú najzdravšie zo všetkých orechov. Už mnoho storočí ľudia považujú orech za symbol plodnosti, za čo vďačí orech mangánu. Tento stopový prvok totiž podporuje plodnosť u oboch pohlaví. Vďaka vysokej nutričnej hodnote a svojmu jedinečnému zloženiu majú vlašské orechy široké využitie.

Tuky predstavujú až tri pätiny hmotnosti orecha a veľkú časť tvoria zdraviu prospešné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré brzdia zápalové procesy, či zabraňujú vzniku zrazenín v cievach. Vitamín E, ktorý vlašské orechy obsahujú, spomaľuje starnutie buniek, odstraňuje únavu, znižuje riziko vzniku infarktu a mozgovej porážky. Sú vhodné pri artritíde ale ja kožných problémoch ako ekzém, alebo lupienka.

Mnohé kultúry považovali vlašské orechy za potravu pre mozog, pretože ho vzhľadom pripomínajú. Je to pravda, pretože obsahujú pyridoxín, ktorý má na starosti správnu funkciu mozgu a tvorbu červených krviniek. Prostredníctvom fosforu a lecitínu zlepšujú duševnú výkonnosť a sú nevyhnutné pre nervovú sústavu. Preto ak študuješ, alebo pracuješ hlavou, nemali by vlašské orechy chýbať v tvojej strave.

Vysoký obsah medi je dôležitý pre vstrebávanie železa v črevách, čo je veľmi dôležité pri prevencii chudokrvnosti. Nezabudni, že orechy sú aj výborným prostriedkom pri rekonvalescencii na posilnenie organizmu.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.