Zelená fazuľka

Plodiny

Zelená fazuľka

Dostupnosť: September – Október

Farma: Domáce chuťovky

Na fazuľových strukoch si pochutnával už starí Indiáni a veľmi dobre vedeli prečo. Majú veľmi rozsiahle blahodárne účinky na náš organizmus.

Obsahujú betakarotén, vitamíny C a E a už sto gramov ti zabezpečí polovicu dennej dávky horčíka, fosforu, či mangánu. Pretože majú veľmi málo kalórii ti ich odporučí každý poradca na zdravú výživu. Obsahujú látku zvanú glukán, ktorá znižuje hladinu cukru v krvi a preto by ich mali jesť osoby s cukrovkou. Fazuľové struky pôsobia močopudne, podporujú činnosť obličiek a odplavujú z organizmu škodlivé látky. Sú cenné aj kvôli vysokému obsahu vlákniny, ktorá uľahčuje trávenie a čistí zažívací trakt.

Ak máš problémy s vlasmi mal by si do svojho jedálnička zaradiť potraviny s obsahom kremíka, medzi ktoré patrí aj zelená fazuľa. Tento minerál má priaznivé účinky na kožné choroby a akné.

Nezabudni, že fazuľové struky nikdy nejeme surové, pretože nezrelé zrná a struky obsahujú toxalbumíny, toxické bielkoviny, ktoré vyvolávajú črevné ťažkosti. Zbavíš sa ich niekoľkominútovým varením pri ktorom sa rozložia.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.