Šalátové zemiaky

Plodiny

Šalátové zemiaky

Dostupnosť: Január – December

Farma: Jozef

Máločo dokáže prekonať lahodnú a jemnú chuť zemiakov, ktoré sú cenným prínosom pre naše zdravie. Sú mixom veľmi dôležitých bielkovín, vitamínov a minerálov. Ak zješ 150g varených zemiakov, pokryješ tým celodennú dávku esenciálnych aminokyselín, tretinu dennej dávky vitamínu C, skoro polovicu dennej dávky horčíka a pätinu dávky železa.

Sú významným zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré sa podieľajú na tvorbe tzv. hormónov šťastia, pomáhajú zahnať únavu, či stres a prispievajú k duševnej pohode. Vďaka vysokému obsahu draslíka pôsobia priaznivo na srdcovo-cievnu sústavu a prostredníctvom horčíka pôsobia proti depresii. V zemiakoch sa nachádza rozpustná vláknina pektín, ktorá na seba viaže ťažké kovy a vylučuje ich z tela von. Podporujú rast a vývoj svalov a čerstvá šťava zo surových zemiakov v kombinácii so šťavou z kyslej kapusty lieči žalúdočné vredy, hemoroidy a prekyslenie organizmu.

Pri kúpe zemiakov si všimni o aký typ ide – A,B alebo C. Typ A sa hodí skôr na šaláty a varenie v šupke, typ B je univerzálny a typ C obsahuje najviac škrobu, čiže je vhodný na kašu, halušky alebo placky. Pri varení používaj čo najmenej vody, aby zbytočne nestratili cenné látky a ak je  to možné vôbec ich nešúp, iba dôkladne umy, lebo pod šupkou majú najviac zdraviu prospešných látok.

Kalendár dostupnosti

V tejto časti nájdeš rozpis plodín na celú sezónu podľa jednotlivých mesiacov. Po kliknutí na niektorý mesiac sa zobrazia plodiny, ktoré by mali byť v tom čase dostupné. Zoznam sa priebežne aktualizuje a dopĺňa o nové produkty. Je možné, že nedokážeme zabezpečiť nepretržitú dostupnosť všetkých produktov, ktoré sú závislé od počasia a zásob.